  • EEE-FT1V330AR
EEE-FT1V330AR
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FT1V330AR
HK JDW NO:
590-EEE-FT1V330AR
Datasheet:
EEE-FT1V330AR
Description:
FT 33μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 6424
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FT1V330AR
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    33μF
  • Packing Method
    TR, 15 Inch
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    360mOhm @ 100kHz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Size Code
    2525
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.01155mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    156mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    240mA @ 100kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.240 6.10mm
  • Length
    5.8mm