  • EEE-HD1V330AP
EEE-HD1V330AP
advertisement
Manufacturer No:
EEE-HD1V330AP
HK JDW NO:
590-EEE-HD1V330AP
Datasheet:
EEE-HD1V330AP
Description:
Cap Aluminum Lytic 33uF 35V 20% (8 X 6.2mm) SMD 53mA 5000h 105C T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEE-HD1V330AP
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2008
  • Series
    HD-V
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN/TIN BISMUTH
  • Applications
    Automotive, High Temperature Reflow
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    2.2mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2Ohm
  • Size Code
    3333
  • Voltage
    35V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    53mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    2Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    53mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    90.1mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.16 %
  • Ripple Current (AC)
    53mA
  • Diameter
    8mm
  • Height
    6.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.244 6.20mm
  • Length
    9.5mm
  • Width
    8.3mm