  • EEE-TK1C102AM
EEE-TK1C102AM
advertisement
Manufacturer No:
EEE-TK1C102AM
HK JDW NO:
590-EEE-TK1C102AM
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
EEE-TK1C102AM
Description:
TK 1000μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.630Dia 16.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EEE-TK1C102AM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Surface Mount Land Size
    0.669Lx0.669W 17.00mmx17.00mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    TK
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3/e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN/TIN BISMUTH
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Additional Feature
    ESR IS MEASURED AT 100 KHZ
  • Capacitance
    1000μF
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100kHz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Size Code
    6767
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.16mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.25
  • Ripple Current @ Low Frequency
    825mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.1A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm
  • Length
    19mm
  • Width
    17mm