  • EEE-TK1C332AM
EEE-TK1C332AM
advertisement
Manufacturer No:
EEE-TK1C332AM
HK JDW NO:
590-EEE-TK1C332AM
Datasheet:
EEE-TK1C332AM
Description:
TK 3300μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.709Dia 18.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EEE-TK1C332AM
  • Surface Mount Land Size
    0.748Lx0.748W 19.00mmx19.00mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    16V
  • Additional Feature
    ESR IS MEASURED AT 100 KHZ
  • Capacitance
    3300μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    75mOhm @ 100kHz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Size Code
    7575
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.528mA
  • Tan Delta
    0.29
  • Ripple Current @ Low Frequency
    975mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.3A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm
  • Length
    21mm
  • Width
    19mm