  • EEE-TK1E331AQ
EEE-TK1E331AQ
advertisement
Manufacturer No:
EEE-TK1E331AQ
HK JDW NO:
590-EEE-TK1E331AQ
Datasheet:
EEE-TK1E331AQ
Description:
TK 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.492Dia 12.50mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EEE-TK1E331AQ
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Additional Feature
    ESR IS MEASURED AT 100 KHZ
  • Capacitance
    330μF
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    120mOhm @ 100kHz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Size Code
    5353
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.0825mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.18
  • Ripple Current @ Low Frequency
    600mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    800mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm
  • Length
    15mm
  • Width
    13.5mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Surface Mount Land Size
    0.531Lx0.531W 13.50mmx13.50mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    TK
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%