  • EEE-TK1V470P
EEE-TK1V470P
advertisement
Manufacturer No:
EEE-TK1V470P
HK JDW NO:
590-EEE-TK1V470P
Datasheet:
EEE-TK1V470P
Description:
Cap Aluminum Lytic 47uF 35V 20% (8 X 10.2mm) SMD 0.3 Ohm 197mA 3000h 125C T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEE-TK1V470P
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2011
  • Series
    TK
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3/e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN/TIN BISMUTH
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR, 15 INCH
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Lead Pitch
    3.1mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    300mOhm @ 100kHz
  • Lead Diameter
    900 μm
  • Size Code
    3333
  • Voltage
    35V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    16.4μA
  • Ripple Current
    197mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Ripple Current @ Low Frequency
    195mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    197mA @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    197mA
  • Diameter
    8mm
  • Height
    10.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.402 10.20mm
  • Length
    8.3mm
  • Width
    8.3mm