  • EEF-CD0D101XR
EEF-CD0D101XR
advertisement
Manufacturer No:
EEF-CD0D101XR
HK JDW NO:
590-EEF-CD0D101XR
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
EEF-CD0D101XR
Description:
SP-Cap CD Series 100μF 2V Aluminum Polymer Capacitors ±20% 2917 (7343 Metric) Surface Mount Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 100μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of 2917 (7343 Metric). This capacitor is accessible in the Tape & Reel (TR) packaging. It belongs to SP-Cap CD series. This part is mounted in the way of Surface Mount. The type of the EEF-CD0D101XR capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -40°C~105°C. Panasonic Electronic Components EEF-CD0D101XR is suitable to conduct the ripple current at 2.7A. EEF-CD0D101XR Capacitor is mounted by Surface Mount. The typical values of Voltage - Rated DC are 2V. There are 2 terminals embeded in EEF-CD0D101XR Capacitor. There are 12μA to protect the current flowing from the ground conductor to ground. It has SMD/SMT terminations in total. The part is packaged by BULK.
SP-Cap CD Series
Capacitance: 100μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: 2917 (7343 Metric)
Packaging: Tape & Reel (TR)
Works Operating Temperature: -40°C~105°C
There are great quantities of applications of EEF-CD0D101XR Aluminum Polymer Capacitors.
  • DC/DC, DC/AC, and AC/AC converters
  • Smoothing Noise Filtering
  • Spot Welding
  • Flashtube Ignition
  • Power Factor Correction
  • Coupling or blocking
  • Audio Crossover
  • To enhance power efficiency
  • Power Line Buffering
  • Lighting Ballast
Step5Bar-code shipping tag
EEF-CD0D101XR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    SP-Cap CD
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    2V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    12μA
  • Ripple Current
    2.7A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm
  • Length
    7.3mm