  • EEF-CD0E151ER
EEF-CD0E151ER
advertisement
Manufacturer No:
EEF-CD0E151ER
HK JDW NO:
590-EEF-CD0E151ER
Datasheet:
EEF-CD0E151ER
Purchasing and Inquiry
EEF-CD0E151ER Overview
System power is determined by 2.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency.Electrical device with 18mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).Dissipation factor of the part is 0.06 %.Ideally, the operating temperature should be -40°C~105°C.
EEF-CD0E151ER Features
2.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 18mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -40°C~105°C
EEF-CD0E151ER Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-CD0E151ER
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Resistance
    18mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    37.5μA
  • Ripple Current
    2.5A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.5A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm
  • Length
    7.3mm