  • EEF-CD0E151R
EEF-CD0E151R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-CD0E151R
HK JDW NO:
590-EEF-CD0E151R
Datasheet:
EEF-CD0E151R
Purchasing and Inquiry
EEF-CD0E151R Overview
There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 18mOhm on this electrical device.Moreover, the part has a dissipation factor 0.06 %.Stable operation requires -40°C~105°C as the operating temperature.
EEF-CD0E151R Features
a 18mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -40°C~105°C
EEF-CD0E151R Applications
  • Medical equipment
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Phone chargers
  • Motherboards
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • LED driver power supplies
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Miniature high Power Supply.
Step5Bar-code shipping tag
EEF-CD0E151R
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
    Polymer
  • Resistance
    18mOhm
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    22.5μA
  • Ripple Current
    2.5A
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm
  • Length
    7.3mm