  • EEF-CD0E820ER
EEF-CD0E820ER
advertisement
Manufacturer No:
EEF-CD0E820ER
HK JDW NO:
590-EEF-CD0E820ER
Datasheet:
EEF-CD0E820ER
Purchasing and Inquiry
EEF-CD0E820ER Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 2.5A @ 100kHz to power systems.ESR (Equivalent Series Resistance) of 18mOhm is observed in this electrical device.A dissipation factor of 0.06 % is significant for this part.For stable operation, the operating temperature should be -40°C~105°C.
EEF-CD0E820ER Features
2.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 18mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -40°C~105°C
EEF-CD0E820ER Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-CD0E820ER
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Capacitance
    82μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    20.5μA
  • Ripple Current
    2.5A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.5A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm
  • Length
    7.3mm