  • EEF-CD0G820R
EEF-CD0G820R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-CD0G820R
HK JDW NO:
590-EEF-CD0G820R
Datasheet:
EEF-CD0G820R
Purchasing and Inquiry
EEF-CD0G820R Overview
In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 18mOhm.A dissipation factor of 0.06 % is significant for this part.Stable operation requires a temperature of -40°C~105°C.
EEF-CD0G820R Features
a 18mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -40°C~105°C
EEF-CD0G820R Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-CD0G820R
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    19.7μA
  • Ripple Current
    2.5A
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    2917 (7343 Metric)
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
    Polymer
  • Resistance
    18mOhm
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    82μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Depth
    4.3mm