  • EEF-CD0G820XE
EEF-CD0G820XE
advertisement
Manufacturer No:
EEF-CD0G820XE
HK JDW NO:
590-EEF-CD0G820XE
Datasheet:
EEF-CD0G820XE
Purchasing and Inquiry
EEF-CD0G820XE Overview
2.7A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 15mOhm.(DC) voltage URdc of 4V is required for stable operation.A dissipation factor of 0.06 % is significant for this part.Stable operation requires -40°C~105°C as the operating temperature.
EEF-CD0G820XE Features
2.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 15mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 4V
an operating temperature of -40°C~105°C
EEF-CD0G820XE Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-CD0G820XE
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
    WRAPAROUND
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    82μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    32.8μA
  • Ripple Current
    2.7A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.7A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm
  • Length
    7.3mm