  • EEF-CD0J330ER
EEF-CD0J330ER
advertisement
Manufacturer No:
EEF-CD0J330ER
HK JDW NO:
590-EEF-CD0J330ER
Datasheet:
EEF-CD0J330ER
Purchasing and Inquiry
EEF-CD0J330ER Overview
System power is determined by 2A @ 100kHz ripple current on a high frequency.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 28mOhm on this electrical device.There is a dissipation factor of 0.06 % for the part.Stable operation requires a temperature of -40°C~105°C.
EEF-CD0J330ER Features
2A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 28mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -40°C~105°C
EEF-CD0J330ER Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-CD0J330ER
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    Polymer
  • Terminal Finish
    TIN
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    28mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    20.8μA
  • Ripple Current
    2A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    2A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Ripple Current (AC)
    2A
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm
  • Length
    7.3mm