  • EEF-CD0J330R
EEF-CD0J330R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-CD0J330R
HK JDW NO:
590-EEF-CD0J330R
Datasheet:
EEF-CD0J330R
Purchasing and Inquiry
EEF-CD0J330R Overview
A value of 28mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).The dissipation factor of the part is 0.06 %.Stable operation requires -40°C~105°C as the operating temperature.
EEF-CD0J330R Features
a 28mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -40°C~105°C
EEF-CD0J330R Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-CD0J330R
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
    Polymer
  • Resistance
    28mOhm
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    28mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    8.4μA
  • Ripple Current
    2A
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm
  • Length
    7.3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    WRAPAROUND
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C