  • EEF-CD0J680XE
EEF-CD0J680XE
advertisement
Manufacturer No:
EEF-CD0J680XE
HK JDW NO:
590-EEF-CD0J680XE
Datasheet:
EEF-CD0J680XE
Description:
68μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.075 1.90mm Tape & Reel (TR) 15mOhm SP-Cap CD Surface Mount Polymer General Purpose
Step5Bar-code shipping tag
EEF-CD0J680XE
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    42.9μA
  • Ripple Current
    2.7A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.7A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm
  • Length
    7.3mm