  • EEF-CD0K150R
EEF-CD0K150R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-CD0K150R
HK JDW NO:
590-EEF-CD0K150R
Datasheet:
EEF-CD0K150R
Purchasing and Inquiry
EEF-CD0K150R Overview
ESR (Equivalent Series Resistance) of 40mOhm is observed in this electrical device.There must be a rated (DC) voltage (URdc) of 8V.Note that this part has a dissipation factor of 0.06 %.Stable operation requires a temperature of -40°C~105°C.
EEF-CD0K150R Features
a 40mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 8V
an operating temperature of -40°C~105°C
EEF-CD0K150R Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-CD0K150R
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    Polymer
  • Resistance
    40mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    8V
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    8V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    4.8μA
  • Ripple Current
    1.6A
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm
  • Length
    7.3mm