  • EEF-CD0K330R
EEF-CD0K330R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-CD0K330R
HK JDW NO:
590-EEF-CD0K330R
Datasheet:
EEF-CD0K330R
Purchasing and Inquiry
EEF-CD0K330R Overview
In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 18mOhm.The 2 comp2nt remains in place.Various factors contribute to the dissipation factor of 0.06 %.When operating at -40°C~105°C, the temperature should remain stable.
EEF-CD0K330R Features
a 18mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -40°C~105°C
EEF-CD0K330R Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-CD0K330R
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    8V
  • Depth
    4.3mm
  • Voltage - Rated AC
    8V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Voltage
    8V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    10.6μA
  • Ripple Current
    2.5A
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Ripple Current (AC)
    1.6A
  • Height
    7.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm