  • EEF-CD0K8R2R
EEF-CD0K8R2R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-CD0K8R2R
HK JDW NO:
590-EEF-CD0K8R2R
Datasheet:
EEF-CD0K8R2R
Purchasing and Inquiry
EEF-CD0K8R2R Overview
Electrical device with 55mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).An operating voltage of URdc = 8V is required for stable operation.It is important to note that the part has a dissipation factor of 0.06 %.A stable operation requires an operating temperature of -40°C~105°C.
EEF-CD0K8R2R Features
a 55mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 8V
an operating temperature of -40°C~105°C
EEF-CD0K8R2R Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-CD0K8R2R
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    Polymer
  • Resistance
    55mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    8.2μF
  • Voltage - Rated DC
    8V
  • Depth
    4.3mm
  • Voltage - Rated AC
    8V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    55mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    8V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    1.4A
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm
  • Length
    7.3mm