  • EEF-CD1B150R
EEF-CD1B150R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-CD1B150R
HK JDW NO:
590-EEF-CD1B150R
Datasheet:
EEF-CD1B150R
Purchasing and Inquiry
EEF-CD1B150R Overview
1.3A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 50mOhm on this electrical device.Note that this part has a dissipation factor of 0.06 %.When operating at -40°C~105°C, the temperature should remain stable.
EEF-CD1B150R Features
1.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 50mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -40°C~105°C
EEF-CD1B150R Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-CD1B150R
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    Polymer
  • Resistance
    50mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    12.5V
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    7.5μA
  • Ripple Current
    1.3A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.3A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm
  • Length
    7.3mm