  • EEF-CD1B220R
EEF-CD1B220R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-CD1B220R
HK JDW NO:
590-EEF-CD1B220R
Datasheet:
EEF-CD1B220R
Purchasing and Inquiry
EEF-CD1B220R Overview
1.6A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 30mOhm on this electrical device.The rated DC voltage (URdc) required for stable operation is 12.5V.An operating temperature of -40°C~105°C is recommended for stable operation.
EEF-CD1B220R Features
1.6A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 30mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 12.5V
an operating temperature of -40°C~105°C
EEF-CD1B220R Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-CD1B220R
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    12.5V
  • Capacitance
    22μF
  • Packing Method
    BULK
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    12.5V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.011mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.6A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm