  • EEF-CD1C2R2R
EEF-CD1C2R2R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-CD1C2R2R
HK JDW NO:
590-EEF-CD1C2R2R
Datasheet:
EEF-CD1C2R2R
Purchasing and Inquiry
EEF-CD1C2R2R Overview
For power systems, 1A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 110mOhm.Currently, a comp2nt with a pin number of 2 is in place.Moreover, the part has a dissipation factor 0.06 %.A stable operation requires an operating temperature of -40°C~105°C.
EEF-CD1C2R2R Features
1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 110mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -40°C~105°C
EEF-CD1C2R2R Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-CD1C2R2R
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Depth
    4.3mm
  • Voltage - Rated AC
    16V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    110mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    2.4 mm
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    1A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    1A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Ripple Current (AC)
    1A
  • Height
    7.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm