  • EEF-CS0G121R
EEF-CS0G121R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-CS0G121R
HK JDW NO:
590-EEF-CS0G121R
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
EEF-CS0G121R
Purchasing and Inquiry
EEF-CS0G121R Overview
System power is determined by 5.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 15mOhm.(DC) voltages rated at 4V achieve stable operation.It is recommended to operate at -55°C~105°C for stable operation.
EEF-CS0G121R Features
5.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 15mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 4V
an operating temperature of -55°C~105°C
EEF-CS0G121R Applications
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Medical equipment
  • Miniature high Power Supply.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • LED driver power supplies
  • Phone chargers
Step5Bar-code shipping tag
EEF-CS0G121R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2013
  • Series
    SP-Cap CS
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    4V
  • Capacitance
    120μF
  • Packing Method
    TR, Embossed , 13 Inch
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.1A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm