  • EEF-CS1C220R
EEF-CS1C220R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-CS1C220R
HK JDW NO:
590-EEF-CS1C220R
Datasheet:
EEF-CS1C220R
Purchasing and Inquiry
EEF-CS1C220R Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 3.2A @ 100kHz.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 40mOhm on this electrical device.It is recommended to operate at -55°C~105°C for stable operation.
EEF-CS1C220R Features
3.2A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 40mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
EEF-CS1C220R Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-CS1C220R
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    2917 (7343 Metric)
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    80.002354mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2018
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    Tape, Embossed
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    105.6μA
  • Ripple Current
    3A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.2A @ 100kHz
  • Height
    1.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm
  • Length
    7.3mm