  • EEF-CS1D220R
EEF-CS1D220R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-CS1D220R
HK JDW NO:
590-EEF-CS1D220R
Datasheet:
EEF-CS1D220R
Purchasing and Inquiry
EEF-CS1D220R Overview
3.2A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 40mOhm on this electrical device.A stable operating temperature is -55°C~105°C.
EEF-CS1D220R Features
3.2A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 40mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
EEF-CS1D220R Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-CS1D220R
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm
  • Length
    7.2898mm
  • Width
    4.2926mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    2917 (7343 Metric)
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Polymer
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    20V
  • Capacitance
    22μF
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    20V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    132μA
  • Ripple Current
    3.2A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.2A @ 100kHz
  • Height
    1.1mm