  • EEF-CT0J101R
EEF-CT0J101R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-CT0J101R
HK JDW NO:
590-EEF-CT0J101R
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
EEF-CT0J101R
Purchasing and Inquiry
EEF-CT0J101R Overview
5.1A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.Electrical device with 15mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).Ideally, the operating temperature should be -55°C~105°C.
EEF-CT0J101R Features
5.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 15mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
EEF-CT0J101R Applications
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Medical equipment
  • Miniature high Power Supply.
  • LED driver power supplies
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
Step5Bar-code shipping tag
EEF-CT0J101R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2005
  • Series
    SP-Cap CT
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    Tape, Embossed
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    63μA
  • Ripple Current
    2.7A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.1A @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    2.7A
  • Height
    1.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.059 1.50mm
  • Length
    7.3mm