  • EEF-CT1A680R
EEF-CT1A680R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-CT1A680R
HK JDW NO:
590-EEF-CT1A680R
Datasheet:
EEF-CT1A680R
Purchasing and Inquiry
EEF-CT1A680R Overview
In order to power systems, 3.2A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.The device has an ESR of 40mOhm.It is recommended to operate at -55°C~105°C for stable operation.
EEF-CT1A680R Features
3.2A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 40mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
EEF-CT1A680R Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-CT1A680R
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    2917 (7343 Metric)
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    99.988768mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    SP-Cap CT
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    Tape, Embossed
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Voltage
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    204μA
  • Ripple Current
    3A
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.2A @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    3A
  • Height
    1.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.059 1.50mm
  • Length
    7.3mm