  • EEF-CX0G181XR
EEF-CX0G181XR
advertisement
Manufacturer No:
EEF-CX0G181XR
HK JDW NO:
590-EEF-CX0G181XR
Purchasing and Inquiry
EEF-CX0G181XR Overview
For power systems, 5.6A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 12mOhm on this electrical device.The rated DC voltage (URdc) required for stable operation is 4V.A stable operating temperature is -55°C~105°C.
EEF-CX0G181XR Features
5.6A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 12mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 4V
an operating temperature of -55°C~105°C
EEF-CX0G181XR Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-CX0G181XR
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    4V
  • Capacitance
    180μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.072mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.6A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm