  • EEF-CX1E150R
EEF-CX1E150R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-CX1E150R
HK JDW NO:
590-EEF-CX1E150R
Purchasing and Inquiry
EEF-CX1E150R Overview
3.2A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.The device has an ESR of 40mOhm.(DC) voltage URdc of 25V is required for stable operation.Stable operation requires a temperature of -55°C~105°C.
EEF-CX1E150R Features
3.2A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 40mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 25V
an operating temperature of -55°C~105°C
EEF-CX1E150R Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-CX1E150R
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    15μF
  • Packing Method
    Tape, Embossed
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.2A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm