  • EEF-CX1E220R
EEF-CX1E220R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-CX1E220R
HK JDW NO:
590-EEF-CX1E220R
Purchasing and Inquiry
EEF-CX1E220R Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 3.2A @ 100kHz.In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 40mOhm.For stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
EEF-CX1E220R Features
3.2A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 40mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
EEF-CX1E220R Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-CX1E220R
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    2917 (7343 Metric)
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    130.010913mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    Tape, Embossed
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    165μA
  • Ripple Current
    3A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.2A @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    3A
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm
  • Length
    7.3mm