  • EEF-FD0G390R
EEF-FD0G390R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-FD0G390R
HK JDW NO:
590-EEF-FD0G390R
Datasheet:
EEF-FD0G390R
Purchasing and Inquiry
EEF-FD0G390R Overview
2A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.ESR (Equivalent Series Resistance) of 28mOhm is observed in this electrical device.Stable operation requires a rated (DC) voltage (URdc) of 4V.Dissipation factor of 0.06 % is important to note for the part.It is recommended to operate at -40°C~105°C for stable operation.
EEF-FD0G390R Features
2A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 28mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 4V
an operating temperature of -40°C~105°C
EEF-FD0G390R Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-FD0G390R
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • Series
    SP-Cap FD
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
    Polymer
  • Resistance
    28mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    39μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    28mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.00936mA
  • Ripple Current
    2A
  • Ripple Current @ High Frequency
    2A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Height
    1.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm
  • Length
    7.3mm