  • EEF-FD0J330R
EEF-FD0J330R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-FD0J330R
HK JDW NO:
590-EEF-FD0J330R
Datasheet:
EEF-FD0J330R
Description:
33μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.047 1.20mm Tape & Reel (TR) 28mOhm SP-Cap FD Surface Mount Polymer General Purpose
Step5Bar-code shipping tag
EEF-FD0J330R
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    SP-Cap FD
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
    Polymer
  • Resistance
    28mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    28mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    2A
  • Ripple Current @ High Frequency
    2A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Height
    1.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm
  • Length
    7.3mm