  • EEF-GX0E471R
EEF-GX0E471R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-GX0E471R
HK JDW NO:
590-EEF-GX0E471R
Datasheet:
EEF-GX0E471R
Purchasing and Inquiry
EEF-GX0E471R Overview
Systems need 10.2A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.The device has an ESR of 3mOhm.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~105°C.
EEF-GX0E471R Features
10.2A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 3mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
EEF-GX0E471R Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-GX0E471R
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    2917 (7343 Metric)
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2013
  • Series
    SP-Cap GX
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Packing Method
    Tape, Embossed
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Voltage
    2.5V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    117.5μA
  • Ripple Current
    4A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    10.2A @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    4A
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    7.3mm