  • EEF-HD0D181CR
EEF-HD0D181CR
advertisement
Manufacturer No:
EEF-HD0D181CR
HK JDW NO:
590-EEF-HD0D181CR
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
EEF-HD0D181CR
Purchasing and Inquiry
EEF-HD0D181CR Overview
2.5A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.ESR (Equivalent Series Resistance) of 15mOhm is observed in this electrical device.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -40°C~125°C.
EEF-HD0D181CR Features
2.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 15mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -40°C~125°C
EEF-HD0D181CR Applications
  • Phone chargers
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Medical equipment
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Miniature high Power Supply.
  • LED driver power supplies
Step5Bar-code shipping tag
EEF-HD0D181CR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SP-Cap HD
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    2V
  • Capacitance
    180μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.5A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm