  • EEF-HE0D271CR
EEF-HE0D271CR
advertisement
Manufacturer No:
EEF-HE0D271CR
HK JDW NO:
590-EEF-HE0D271CR
Datasheet:
EEF-HE0D271CR
Purchasing and Inquiry
EEF-HE0D271CR Overview
In order to power systems, 3A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.There is a 12mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.It is recommended to operate at -40°C~125°C for stable operation.
EEF-HE0D271CR Features
3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 12mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -40°C~125°C
EEF-HE0D271CR Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-HE0D271CR
    2917 (7343 Metric)
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SP-Cap HE
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    2V
  • Capacitance
    270μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ High Frequency
    3A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm