  • EEF-HE0D271R
EEF-HE0D271R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-HE0D271R
HK JDW NO:
590-EEF-HE0D271R
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
EEF-HE0D271R
Purchasing and Inquiry
EEF-HE0D271R Overview
3A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 12mOhm, this electrical device works as follows.In order to maintain stable operation, a nominal (DC) voltage of 2V is required.Dissipation factor of the part is 0.1 %.A stable operating temperature is -40°C~125°C.
EEF-HE0D271R Features
3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 12mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 2V
an operating temperature of -40°C~125°C
EEF-HE0D271R Applications
  • LED driver power supplies
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Motherboards
  • Medical equipment
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • Miniature high Power Supply.
Step5Bar-code shipping tag
EEF-HE0D271R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • Series
    SP-Cap HE
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Resistance
    12mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    2V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2V
  • Leakage Current
    0.054mA
  • Ripple Current
    3A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ High Frequency
    3A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    4.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm