  • EEF-HE0K101R
EEF-HE0K101R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-HE0K101R
HK JDW NO:
590-EEF-HE0K101R
Datasheet:
EEF-HE0K101R
Description:
SP-Cap HE Series 100μF 8V Aluminum Polymer Capacitors ±20% 2917 (7343 Metric) Surface Mount Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 100μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of 2917 (7343 Metric). This capacitor is accessible in the Tape & Reel (TR) packaging. It belongs to SP-Cap HE series. This part is mounted in the way of Surface Mount. The type of the EEF-HE0K101R capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -40°C~125°C. Panasonic Electronic Components EEF-HE0K101R is suitable to conduct the ripple current at 3A. EEF-HE0K101R Capacitor is mounted by Surface Mount. The typical values of Voltage - Rated DC are 8V. There are 2 terminals embeded in EEF-HE0K101R Capacitor. There are 0.08mA to protect the current flowing from the ground conductor to ground. It has SMD/SMT terminations in total. The part is packaged by BULK. The 2917 refer to case code (imperial). Case Code (Metric) includes 7343. This device's resistance can be determined to be 12mOhm.
SP-Cap HE Series
Capacitance: 100μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: 2917 (7343 Metric)
Packaging: Tape & Reel (TR)
Works Operating Temperature: -40°C~125°C
There are great quantities of applications of EEF-HE0K101R Aluminum Polymer Capacitors.
  • Lighting Ballast
  • Smoothing Noise Filtering
  • Decoupling Noise Filtering
  • Motor Start
  • PFC
  • To reduce power noise & signal noise
  • To enhance power efficiency
  • Bypassing Noise Filtering
  • UPS Buffering
  • Audio Crossover
Step5Bar-code shipping tag
EEF-HE0K101R
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Resistance
    12mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    8V
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    8V
  • Leakage Current
    0.08mA
  • Ripple Current
    3A
  • Ripple Current @ High Frequency
    3A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    4.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm