  • EEF-HL0D101CR
EEF-HL0D101CR
advertisement
Manufacturer No:
EEF-HL0D101CR
HK JDW NO:
590-EEF-HL0D101CR
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
EEF-HL0D101CR
Purchasing and Inquiry
EEF-HL0D101CR Overview
Systems need 1.8A @ 100kHz ripple current at high frequency to be powered.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 18mOhm.Ideally, the operating temperature should be -40°C~125°C.
EEF-HL0D101CR Features
1.8A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 18mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -40°C~125°C
EEF-HL0D101CR Applications
  • Medical equipment
  • LED driver power supplies
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Phone chargers
  • Motherboards
  • Miniature high Power Supply.
Step5Bar-code shipping tag
EEF-HL0D101CR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SP-Cap HL
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    2V
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.8A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm