  • EEF-HL0E820CR
EEF-HL0E820CR
advertisement
Manufacturer No:
EEF-HL0E820CR
HK JDW NO:
590-EEF-HL0E820CR
Datasheet:
EEF-HL0E820CR
Purchasing and Inquiry
EEF-HL0E820CR Overview
Systems need 1.8A @ 100kHz ripple current at high frequency to be powered.The device has an ESR of 18mOhm.It is recommended to operate at -40°C~125°C for stable operation.
EEF-HL0E820CR Features
1.8A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 18mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -40°C~125°C
EEF-HL0E820CR Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-HL0E820CR
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • Capacitance
    82μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.8A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm