  • EEF-HL0G680R
EEF-HL0G680R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-HL0G680R
HK JDW NO:
590-EEF-HL0G680R
Datasheet:
EEF-HL0G680R
Purchasing and Inquiry
EEF-HL0G680R Overview
1.8A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.There is a 18mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.In order to maintain stable operation, a nominal (DC) voltage of 4V is required.Dissipation factor of the part is 0.1 %.Stable operation requires a temperature of -40°C~125°C.
EEF-HL0G680R Features
1.8A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 18mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 4V
an operating temperature of -40°C~125°C
EEF-HL0G680R Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-HL0G680R
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Resistance
    18mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Leakage Current
    0.0272mA
  • Ripple Current
    1.8A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.8A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm
  • Length
    7.3mm