  • EEF-HX0D471R
EEF-HX0D471R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-HX0D471R
HK JDW NO:
590-EEF-HX0D471R
Datasheet:
EEF-HX0D471R
Purchasing and Inquiry
EEF-HX0D471R Overview
In order to power systems, 5.1A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 15mOhm on this electrical device.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~125°C.
EEF-HX0D471R Features
5.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 15mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
EEF-HX0D471R Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-HX0D471R
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2015
  • Series
    SP-Cap HX
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
    Polymer
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    2V
  • Capacitance
    470μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    5.1A
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.1A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    7.2898mm
  • Width
    4.2926mm