  • EEF-HX1D220R
EEF-HX1D220R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-HX1D220R
HK JDW NO:
590-EEF-HX1D220R
Datasheet:
EEF-HX1D220R
Purchasing and Inquiry
EEF-HX1D220R Overview
3.2A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.A value of 40mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).Stable operation requires a temperature of -55°C~125°C.
EEF-HX1D220R Features
3.2A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 40mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
EEF-HX1D220R Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-HX1D220R
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2015
  • Series
    SP-Cap HX
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Not For New Designs
    Polymer
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    20V
  • Capacitance
    22μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    3.2A
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.2A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    7.2898mm
  • Width
    4.2926mm