  • EEF-LL0D181R
EEF-LL0D181R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-LL0D181R
HK JDW NO:
590-EEF-LL0D181R
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
EEF-LL0D181R
Description:
SP-Cap LL Series 180μF Aluminum Polymer Capacitors ±20% 2917 (7343 Metric) Surface Mount Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 180μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of 2917 (7343 Metric). This capacitor is accessible in the Tape & Reel (TR) packaging. It belongs to SP-Cap LL series. This part is mounted in the way of Surface Mount. The type of the EEF-LL0D181R capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -40°C~105°C. Panasonic Electronic Components EEF-LL0D181R is suitable to conduct the ripple current at 2500mA. EEF-LL0D181R Capacitor There are 2 terminals embeded in EEF-LL0D181R Capacitor. There are 0.036mA to protect the current flowing from the ground conductor to ground. Voltage - Rated often has values of 2V. The part is packaged by BULK.
SP-Cap LL Series
Capacitance: 180μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: 2917 (7343 Metric)
Packaging: Tape & Reel (TR)
Works Operating Temperature: -40°C~105°C
There are great quantities of applications of EEF-LL0D181R Aluminum Polymer Capacitors.
  • Audio Crossover
  • Decoupling Noise Filtering
  • Coupling or blocking
  • Power Factor Correction
  • To enhance power efficiency
  • Spot Welding
  • Computer motherboards
  • Bypassing Noise Filtering
  • DC Buffering
  • Motor Start
Step5Bar-code shipping tag
EEF-LL0D181R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    SP-Cap LL
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    2V
  • Capacitance
    180μF
  • Packing Method
    BULK
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.036mA
  • Ripple Current
    2500mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm