  • EEF-LR0G121R
EEF-LR0G121R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-LR0G121R
HK JDW NO:
590-EEF-LR0G121R
Datasheet:
EEF-LR0G121R
Purchasing and Inquiry
EEF-LR0G121R Overview
6.3A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.A value of 9mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).Stable operation requires a temperature of -55°C~105°C.
EEF-LR0G121R Features
6.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 9mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
EEF-LR0G121R Applications
  • LED driver power supplies
  • Motherboards
  • Phone chargers
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Miniature high Power Supply.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
EEF-LR0G121R
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    2917 (7343 Metric)
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    130.010913mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2015
  • Series
    SP-Cap, LR
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Polymer
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    4V
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    4V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    48μA
  • Ripple Current
    6.3A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.3A @ 100kHz
  • Height
    1mm
  • Height Seated (Max)
    0.039 1.00mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.2926mm