  • EEF-LT0E271R
EEF-LT0E271R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-LT0E271R
HK JDW NO:
590-EEF-LT0E271R
Datasheet:
EEF-LT0E271R
Purchasing and Inquiry
EEF-LT0E271R Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 7.5A @ 100kHz to power systems.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 6mOhm.There must be a rated (DC) voltage (URdc) of 2.5V.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
EEF-LT0E271R Features
7.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 6mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 2.5V
an operating temperature of -55°C~105°C
EEF-LT0E271R Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-LT0E271R
    2917 (7343 Metric)
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2013
  • Series
    SP-Cap LT
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • Capacitance
    270μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2.5V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.5A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.059 1.50mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm