  • EEF-LX0D331R
EEF-LX0D331R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-LX0D331R
HK JDW NO:
590-EEF-LX0D331R
Datasheet:
EEF-LX0D331R
Purchasing and Inquiry
EEF-LX0D331R Overview
7.5A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 6mOhm on this electrical device.The comp2nt with the pin number 2 remains in place.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
EEF-LX0D331R Features
7.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 6mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
EEF-LX0D331R Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-LX0D331R
    18 Weeks
  • Mount
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2010
  • Series
    SP-Cap LX
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    2V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    2.4 mm
  • Voltage
    2V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    66μA
  • Ripple Current
    3.5A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.5A @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    3.5A
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    7.3mm