  • EEF-SD0D271R
EEF-SD0D271R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-SD0D271R
HK JDW NO:
590-EEF-SD0D271R
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
EEF-SD0D271R
Purchasing and Inquiry
EEF-SD0D271R Overview
Systems need 3.5A @ 100kHz ripple current at high frequency to be powered.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 7mOhm, this electrical device works as follows.(DC) voltages rated at 2V achieve stable operation.Note that this part has a dissipation factor of 0.06 %.Stable operation requires -40°C~105°C as the operating temperature.
EEF-SD0D271R Features
3.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 7mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 2V
an operating temperature of -40°C~105°C
EEF-SD0D271R Applications
  • Miniature high Power Supply.
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Motherboards
  • Medical equipment
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
Step5Bar-code shipping tag
EEF-SD0D271R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Ripple Current
    3.5A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.5A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    SP-Cap SD
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    2V
  • Packing Method
    BULK
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0324mA