  • EEF-SD0D391R
EEF-SD0D391R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-SD0D391R
HK JDW NO:
590-EEF-SD0D391R
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
EEF-SD0D391R
Purchasing and Inquiry
EEF-SD0D391R Overview
3.5A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 7mOhm.(DC) voltage URdc of 2V is required for stable operation.The dissipation factor of the part is 0.06 %.Ideally, the operating temperature should be -40°C~105°C.
EEF-SD0D391R Features
3.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 7mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 2V
an operating temperature of -40°C~105°C
EEF-SD0D391R Applications
  • Motherboards
  • LED driver power supplies
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Miniature high Power Supply.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Phone chargers
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
EEF-SD0D391R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    SP-Cap SD
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    2V
  • Packing Method
    BULK
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0468mA
  • Ripple Current
    3.5A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.5A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm