  • EEF-SD0G151ER
EEF-SD0G151ER
advertisement
Manufacturer No:
EEF-SD0G151ER
HK JDW NO:
590-EEF-SD0G151ER
Datasheet:
EEF-SD0G151ER
Purchasing and Inquiry
EEF-SD0G151ER Overview
3.5A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.There is a 7mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.An operating voltage of URdc = 4V is required for stable operation.There is a dissipation factor of 0.1 % for the part.Ideally, the operating temperature should be -40°C~105°C.
EEF-SD0G151ER Features
3.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 7mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 4V
an operating temperature of -40°C~105°C
EEF-SD0G151ER Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-SD0G151ER
    Select All
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    4V
  • Capacitance
    150μF
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.06mA
  • Ripple Current
    3.5A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.5A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    7.3mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    SP-Cap SD
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%