  • EEF-SE0D471R
EEF-SE0D471R
advertisement
Manufacturer No:
EEF-SE0D471R
HK JDW NO:
590-EEF-SE0D471R
Datasheet:
EEF-SE0D471R
Purchasing and Inquiry
EEF-SE0D471R Overview
Electrical device with 5mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).The dissipation factor of the part is 0.1 %.An operating temperature of -40°C~105°C is recommended for stable operation.
EEF-SE0D471R Features
a 5mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -40°C~105°C
EEF-SE0D471R Applications
  • Medical equipment
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Miniature high Power Supply.
  • LED driver power supplies
  • Phone chargers
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
Step5Bar-code shipping tag
EEF-SE0D471R
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    Polymer
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    2V
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    2V
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5mOhm
  • Voltage
    2V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    4A
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    4.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.165 4.20mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm