  • EEF-SE0D561ER
EEF-SE0D561ER
advertisement
Manufacturer No:
EEF-SE0D561ER
HK JDW NO:
590-EEF-SE0D561ER
Datasheet:
EEF-SE0D561ER
Description:
560μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.165 4.20mm Tape & Reel (TR) 5mOhm SP-Cap SE Surface Mount Polymer General Purpose
Step5Bar-code shipping tag
EEF-SE0D561ER
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Resistance
    5mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    2V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.112mA
  • Ripple Current
    4A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    4.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.165 4.20mm
  • Length
    7.3mm